האם רבנים צריכים להכריע מי יהיה ראש העיר?

קרדיט: אתר quora

“ועשית ככל אשר יורוך” זועקות המודעות על כל לוח פשקוילים ברחוב החרדי, במיוחד לקראת ההצבעה בבחירות.

אנו רגילים לחשוב שהציבור החרדי מיישם את הוראות הרבנים, ובמידה רבה זה נכון עובדתית, אך האם כך התורה מצווה אותנו לנהוג בכל תחום? ובכן, יש תחומים שבהם עסקנים ורבנים מסוימים מנצלים את החינוך הטוב שלנו לשמוע לדברי חכמים, ומייצרים משמעת שאינה על פי ההלכה, למטרות פוליטיות.

לקראת הבחירות המוניציפליות בשנת 2018 נוכחתי לראות עד כמה מעורבים הרבנים עד צוואר בפעילות פוליטית ובקריאות לציבור להצביע דווקא למועמד מסוים, גם כאשר שני המועמדים שומרי מצוות. זה היה נראה לי לא הוגן שהרב ינצל את מעמדו להטיית תוצאות הבחירות בתחום שהוא כלל לא שייך לדת, אלא להקצאת שטחים לגינה או מוסדות וניהול המדרכות, המים והביוב. יצאתי לברר מה אומרת ההלכה בנושא, ופירקתי את התעמולה הפסבדו דתית הקיימת בתחום: התעמולנים והרבנים המתערבים, מנצלים פסוקים מסוימים על אף שהפסוק לא מדבר על רב, ומנצלים את האמון והאמונה של הקהל הרחב בתורה ובדברי חכמים, כדי לרכוש השפעה פוליטית ושליטה על תוצאות הבחירות וההנהגה היישובית/ עירונית הרצויה להם.

הכל מתחיל מהפסוק הזה שנלמד לא כראוי:

וּבָאתָ אֶל הַכֹּהֲנִים הַלְוִיִּם וְאֶל הַשֹּׁפֵט אֲשֶׁר יִהְיֶה בַּיָּמִים הָהֵם … וְשָׁמַרְתָּ לַעֲשׂוֹת כְּכֹל אֲשֶׁר יוֹרוּךָ: עַל פִּי הַתּוֹרָה אֲשֶׁר יוֹרוּךָ וְעַל הַמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר יֹאמְרוּ לְךָ תַּעֲשֶׂה לֹא תָסוּר מִן הַדָּבָר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ יָמִין וּשְׂמֹאל”

רש”י- יָמִין וּשְׂמֹאל – אֲפִלּוּ אוֹמֵר לְךָ עַל יָמִין שֶׁהוּא שְׂמֹאל וְעַל שְׂמֹאל שֶׁהוּא יָמִין, וְכָל שֶׁכֵּן שֶׁאוֹמֵר לְךָ עַל יָמִין יָמִין וְעַל שְׂמֹאל שְׂמֹאל.

והרי לנו מתכון לשליטה מוחלטת בהמונים, כל עסקן יכול לקחת רב שקצת מנותק מהקהל ולומר בשמו משהו, והופ זו נעשית חובה מוחלטת. לא רק שהחובה היא מוחלטת, אלא שאין לאדם הפשוט רשות לבחון אם ההנחיה הגיונית או לא.

המאמר שלי הופץ בכל קבוצות הוואטצאפ לקראת הבחירות המקומיות בשנה ההיא, ואף השפיע על תוצאות הבחירות. אפשר לומר שהמאמר איפשר לאנשים להחליט בעצמם למי להצביע, כיוון שהוא הסיר מהם את ההפחדות של “חובה לשמוע לדברי הרב”, לאחר שהבינו כי ההלכה עצמה מעודדת אותם להצביע על פי שיקול דעתם שלהם.   

רוצים לדעת מה ההלכה אומרת בנושא? כנסו למאמרי, שפורסם כמאמר אורח בבלוג "עלי ספר" של מנדי ברונפמן: